Homeopatia jest nieskuteczna

…na zapalenie zatok przepiszą ci oczywiście antybiotyk i dodatkowo środek homeopatyczny, aby upewnić się, że antybiotyk zadziała!

Autor: ; Artykuł opublikowany (ostatnia modyfikacja ) przez Atopowe.pl.
Dłonie trzymające garść czegoś co wygląda jak leki, ale nimi nie jest

Nieskuteczne metody leczenia są jak kłamstwa…

Wydaje się jednak, że ludzie lubią być okłamywani. Badania TNS OBOP wykazują, że 56 procent Polaków uważa, że homeopatia jest skuteczną i dobrą metodą leczenia, a 62 procent społeczeństwa ufa lekarzom zapisującym leki homeopatyczne.

W homeopatię nie wierzy ok. 4 procent Polaków 1. W dodatku polskie prawo umożliwia obrót lekami homeopatycznymi, bez wymogu udowodnienia skuteczności terapeutycznej 2.

Czy to kolejny dowód na to, że mieszkamy w najbardziej zacofanym i a-racjonalistycznym kraju na świecie? Niestety nie. Na szczęście nie. Daleko przed nami są kraje anglosaskie. W Wielkiej Brytanii „medycyna alternatywna” to biznes o obrocie rzędu miliardów funtów szterlingów3. Sam książe Karol jest zapalonym zwolennikiem alternatywnych metod leczenia, a Wielka Brytania ma prawo, które bezkrytycznie wspiera homeopatię4. Są tam nawet szpitale homeopatyczne. Oczywiście pobyt tam jest refundowany z budżetu państwa.

Ciekawe, jak leczą w tych szpitalach, prawda?

Okazuje się, że homeopatia tak naprawdę nie jest metodą alternatywną względem medycyny konwencjonalnej. Homeopaci twierdzą, że to metoda komplementarna (uzupełniająca). A więc na zapalenie zatok przepiszą ci oczywiście antybiotyk i dodatkowo środek homeopatyczny, aby upewnić się, że antybiotyk zadziała!5. Podobnie można leczyć raka. Wyleczeni chętnie zapewniają o skuteczności różnych metod zastosowanych w terapii nowotworowej, dopiero po długich wypytywaniach okazuje się, że w tym samym czasie otrzymywali również radioterapię…3.

Przy okazji przeglądania różnych artykułów, dowiedziałem się, jak homeopaci tłumaczą to, że jesteśmy chorzy na AZS. Otóż ojciec homeopatii, Samuel Hahnemann opracował tzw. teorię miazm, która stwierdza, że AZS dziedziczy się po przodkach, którzy chorowali na świerzb (!). W ogólności wszystkie choroby są spowodowane przez 3 „miazmaty”: świerzb, kiłę i rzeżączkę2, 6.

Tak więc, drodzy Czytelnicy, przy wybieraniu metody leczenia zastanówcie się, czy rzeczywiście lubicie być okłamywani, czy leczeni naprawdę… Osoby praktykujące alternatywne metody leczenia często mówią, że ich metoda działa, jeżeli podchodzi się do nich z otwartą głową. A więc miejcie otwartą głowę – sprawdzajcie tylko, czy Wam mózg nie wypadł ;).


  1. Homeopatia czyli podobnym lecz podobne ↩︎

  2. Homeopatia ponad prawem (pdf, 780 kB) ↩︎

  3. John Diamond, Cudowne mikstury i inne troski ↩︎

  4. Leki homeopatyczne w Unii Europejskiej ↩︎

  5. Wpis na Forum ↩︎

  6. Miazma homeopatyczna ↩︎