Słowniczek pojęć

Artykuł opublikowany (ostatnia modyfikacja )

Źródło tej strony | Kategorie: podstawowe wiadomości

Alergologia (gr. allos, inny) jest nauką zajmującą się rozpoznawaniem i leczeniem chorób związanych nieprawidłową reakcją organizmu ludzkiego opartą o mechanizm immunologiczny.

Błona śluzowa (śluzówka) (gr. mucosa) - wyściółka przewodów i narządów wewnętrznych organizmu kręgowca. Składa się z dwóch zasadniczych warstw: blaszki właściwej i pokrywającego ją nabłonka. Nabłonek różnych przewodów wewnętrznych może mieć różne właściwości, w zależności od funkcji. Pod blaszką właściwą może występować warstwa mięśni.

Dziegieć - smolista substancja używana m.in. do leczenia łuszczycy.

Leki sedatywne - są to leki działające na ośrodkowy układ nerwowy, działające uspokajająco, przeciwświądowo i nasennie. Należą do nich m.in. Atarax (Hydroxizinum) i Clemastin działający również antyhistaminowo.

Lichenizacja - pogrubienie skóry w wyniku drapania i przewlekłego stanu zapalnego. Skóra z wyraźną lichenizacją wygląda jakby była oglądana przez szkło powiększające - widoczne są wyraźne zmarszczenia, poprzeczne bruzdy.

Limfocyty B odpowiedzialne są za produkcję przeciwciał skierowanych przeciwko konkretnym antygenom. Bardzo dużo limfocytów B występuje w czasie infekcji bakteryjnych. Limfocyty B powstają i dojrzewają w szpiku, dlatego mówimy, że są szpikozależne.

Łuszczenie skóry to proces, w którym zrogowaciały naskórek odrywa się i odpada, stając się głównym składnikiem kurzu domowego.

Melanina to substancja, która chroni powłokę ciała przed promieniowaniem ultrafioletowym, które może doprowadzić do przekształcania komórek skóry, w komórki potomne (rakowe). Posiada brązowy barwnik, dzięki któremu opalamy się właśnie na brązowo.

Obrzęk naczynioruchowy może być wywoływany reakcją alergiczną lub nadwrażliwością organizmu np. na lek. Jest to obrzęk mogący obejmować skórę oraz tkankę podskórną twarzy, języka, powiek, ust, krtani, jak również całego układu pokarmowego, kończyn, serca lub narządów płciowych. Często obrzękowi towarzyszy pokrzywka. Obrzęk krtani czy języka może prowadzić do uduszenia. Innym następstwem obrzęku może być wstrząs anafilaktyczny.

Przeczos - uszkodzenie naskórka pod wpływem drapania, najczęściej w kształcie linii. Przeczosy goją się całkowicie i nie zostają po nich blizny.

Przysadka mózgowa jest to gruczoł nadrzędny dla innych, ale nie wszystkich gruczołów. Nadrzędny tzn. oddziałuje, na inne gruczoły, przez wydzielanie hormonów tropowych, stymulując wydzielanie hormonów z gruczołów podrzędnych. Ta zasada sprawia, że przysadka jest bezpośrednio powiązana funkcjonalnie z gruczołami obwodowymi.

Psolaren - Substancja zwiększająca wrażliwość skóry na działanie promieniowania słonecznego. Stosowana jest w terapii PUVA (psolaren + UVA) jako fotouczulacz.

Skóra właściwa (łącznotkankowa) - znajdują się w niej włókna kolagenowe, które nadają skórze elastyczność i umożliwiają rozciągliwość. Ponadto w skórze właściwej znajdują się naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe, włosy, gruczoły łojowe i potowe. Jeżeli skóra właściwa ulegnie uszkodzeniu, po zagojeniu się pozostają blizny.

Spojówka jest to delikatna błona śluzowa, która umożliwia ruchy gałki ocznej. Zawiera ona liczne naczynia krwionośne, stąd też występujące zaczerwienienie oczu w czasie stanu zapalnego. Między komórkami nabłonka znajdują się komórki kubkowe, których liczba gwałtownie wzrasta w czasie stanów zapalnych.

Tachyfilaksja to zjawisko występowania dość szybkiej utraty wrażliwości na lek w przypadku jego częstego (bez odpowiednich przerw) podawania. Wynika ono z wysycenia receptorów glikokortykosteroidowych i jest odwracalne po okresowym zaniechaniu aplikacji preparatu.

Uierzalf jest maścią przeznaczoną do pielęgnacji krowich wymion. Co ciekawe, można ją dostać w niektórych sklepach kosmetycznych. Jest to jedna z najcięższych, tj. najbardziej tłustych maści jakie można dostać. Nie zawiera żadnych substancji aktywnych.

UVB - Stanowi ono 5% całego promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni Ziemi. To ono jest odpowiedzialne za pojawianie się rumienia i oparzeń słonecznych, a także powoduje pigmentację czyli efekt opalonej skóry.

Autor: Opublikowane w serwisie Atopowe.pl ; Licencja GNU Wolnej Dokumentacji, wersja 1.2, Listopad 2002