Rola mikroRNA w etiologii AZS

Autor: ; Artykuł opublikowany (ostatnia modyfikacja ) przez Atopowe.pl.

Naukowcy ze szwedzkiego uniwersytetu medycznego Karolinska Institutet pokazali, że niektóre molekuły mikroRNA mogą odgrywać istotną rolę w rozwoju chorób skóry, takich jak AZS. MikroRNA to krótkie, jednoniciowe cząsteczki RNA, które regulują działanie genów, i poprzez oddziaływanie na wiele różnych protein i udział w różnych procesach komórkowych w skórze i systemie immunologicznym, mogą być istotnym czynnikiem w rozwoju chorób skóry. W przyszłości terapie oparte na bazie mikroRNA mogłyby być bardziej efektywne, niż terapie genowe oparte na wpływie na poszczególne proteiny.

W ciągu ostatnich kilku lat naukowcy zidentyfikowali setki różnych mikroRNA – krótkich łańcuchów RNA, które regulują działanie genów. Jednak rola wielu z tych µRNA w organizmie wciąż pozostaje zagadką.

Badania zespołu profesor Mony Ståhle pokazują, że mikroRNA generuje różne wzorce ekspresji genów w przypadku AZS, w porównaniu do zdrowej skóry. Jedna z tych molekuł, miR-203 leży w obszarze szczególnego zainteresowania naukowców, ponieważ zdaje się ona rozregulowywać działanie keratynocytów – komórek naskórka produkujących keratynę – i powodować stany zapalne skóry.

Źródło: www.ki.se, ScienceDaily.com