Pielęgnacja dłoni

Artykuł opublikowany (ostatnia modyfikacja )

Źródło tej strony | Kategorie: pielęgnacja

Otwarta dłoń, na której usiadł motyl

barbara w, źródło

Wyprysk rąk jest częstym schorzeniem. Wysypki na rękach są skutkiem współistnienia wrażliwej skóry i podrażnienia lub reakcji alergicznej na dotykane materiały. Ludzie cierpiący na wyprysk rąk często mają zmiany zapalne skóry na innych częściach ciała. Często ich krewni też cierpią z tego samego powodu.

Przyczyny

Wszyscy mamy naturalną tłuszczową warstwę ochronną na powierzchni naszej skóry. Jeśli ta warstwa jest naruszona przez mydła, detergenty, chemikalia lub inne substancje, skóra staje się sucha i popękana. Dalsza ekspozycja na czynniki drażniące środowiska powoduje zaczerwienienie i stan zapalny.

Niektórzy ludzie są genetycznie predysponowani do wyprysku rąk. Jeśli jesteś jednym z nich to wystarczy niewielki uraz ze strony środowiska aby spowodować wyprysk rąk w porównaniu z osobą, która nie jest genetycznie predysponowana. Wyprysk rąk nie jest zakaźny.

Leczenie

 • Ochrona skóry jest ważną częścią leczenia
 • Chroń swoje ręce przed bezpośrednim kontaktem z mydłami, detergentami, proszkami do szorowania i podobnymi drażniącymi chemikaliami poprzez noszenie wodoszczelnych rękawiczek wyścielanych bawełną.
 • Zakładaj wodoszczelne rękawiczki gdy obierasz i wyciskasz, cytryny, pomarańcze lub grejfruty, ziemniaki i pomidory.
 • Zakładaj grube rękawiczki gdy wykonujesz ciężką pracę i prace ogrodowe. Zakładaj bawełniane rękawiczki w czasie wykonywania prac domowych niezwiązanych z moczeniem rąk. (np. sprzątanie)
 • Jeśli masz zmywarkę do naczyń używaj jej regularnie. Jeśli nie masz zmywarki do naczyń staraj się nie myć naczyń samodzielnie, ale poproś o to innego członka rodziny. Pierz w pralce, a nie ręcznie.
 • Unikaj bezpośredniego kontaktu z terpentyną, rozpuszczalnikiem do farb, farbami, pastą do podłóg, metali, mebli i butów. Gdy ich używasz zakładaj grube rękawiczki ponieważ, zawierają one drażniące rozpuszczalniki.
 • Do mycia rąk używaj letniej wody i małej ilości delikatnego mydła. Starannie opłucz ręce i delikatnie wytrzyj. Wszystkie mydła są drażniące. Nie ma mydeł „delikatnych dla twojej skóry"
 • Do mycia rąk lepsze są mydła w płynie, niż w kostce, gdyż nie ma możliwości wyprodukowania mydła w kostce, które będzie miało pH 5,5 (takie jak ma nasza skóra).
 • Pierścionki i obrączki często nasilają zapalenie skóry poprzez zatrzymywanie pod spodem substancji drażniących. Zdejmuj je przed wykonywaniem prac domowych i przed myciem rąk.
 • W czasie zimnej i wietrznej pogody zakładaj skórzane rękawiczki bez podszewki w celu ochrony rąk przed wysychaniem i pękaniem.
 • Używaj tylko zalecanych maści i kremów. Inne mogą podrażnić skórę.
 • Chroń swoją skórę przynajmniej przez cztery miesiące po wyleczeniu zmian zapalnych. Powrót stanu skóry do normy zajmuje wiele czasu i dlatego należy długo zachować ostrożność.
 • Do leczenia ciężkich postaci wyprysku rąk używane są maści z kortykosterydami lub Protopic.

Z doświadczeń

Komputer

Należy dbać o czystość naszego wspólnego komunikatora, najlepiej żeby mało osób z niego korzystało. Należy czyścić często klawiaturę i myszkę. Kafejka internetowa – lepiej jej unikać.

Miejskie środki transportu.

Tramwaje, autobusy - im mniej dotykasz czegokolwiek, tym lepiej. Tysiące osób trzymających tę samą metalową rurkę, nigdy nie mytą, robi swoje. Pociągi – są brudne i zakurzone, należy unikać kontaktu bezpośredniego z fotelami i nagłówkami.

Sprzątanie

Ja zawsze przed biorę coś w rodzaju Zyrteku. Dobre są bawełniane rękawiczki, w gumowych rękawiczkach dłonie szybko się pocą i stan palców może się pogorszyć.

Miejsce pracy

Cokolwiek się nie robi miejsce pracy musi być utrzymane w czystości. Przedmioty, które wykorzystujemy w pracy najlepiej żeby wykorzystywane były wyłącznie przez nas (higiena).

Autor: Opublikowane w serwisie Atopowe.pl ; Licencja GNU Wolnej Dokumentacji, wersja 1.2, Listopad 2002