Akupresura

Artykuł opublikowany (ostatnia modyfikacja )

Źródło tej strony | Kategorie: niekonwencjonalne metody leczenia

Akupresura - inaczej refleksologia, jest metodą leczniczą wywodzącą się ze starożytnych Chin, starsza od akupunktury. Zwana jest “miękką akupunkturą”. Polega na uciskaniu i zazwyczaj punktowym masażu wybranych punktów na ciele człowieka. Według medycyny starochińskiej większość chorób to zaburzenia w przepływie energii w organizmie człowieka. Energia ta nazywa się Qi (lub Chi) i przepływa przez szlaki energetyczne - meridiany. Na przepływ tej energii wpływać można po przez masaż i ucisk specjalnie wybranych punktów. Punkty meridianowe odpowiadają punktom, w którym zagęszczone są zakończenia nerwowe, a meridiany odpowiadają przebiegowi układu nerwowego. Właśnie przez układ nerwowy wpływać można na pracę i funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

W założeniu tej metody ucisk: wywołuje impuls, który płynie do mózgu, a dalej do narządu, w którym m.in. zwiększa się przepływ krwi, a więc zaopatrzenie w tlen, a produkty przemiany materii oraz toksyny są szybciej usuwane. Głównym wskazaniem do leczenia za pomocą akupresury jest wszelkiego rodzaju ból, nadpobudliwość nerwowa, niepokój oraz wiele innych chorób. Współczesna medycyna nie potwierdza istnienia energii Qi oraz jej przepływu, ale nie neguje efektów leczniczych akupresury.

Przeciwwskazania:

  • nowotwory
  • choroby krwi
  • uogólnione infekcje skóry i ostre zmiany w miejscach gdzie wykonywany ma być zabieg
  • akupresury nie wykonuje sie po posiłku

Zabiegi akupresury można wykonywać samodzielnie - potrzebna jest do tego minimalna wiedza, którą znaleźć można w wielu opracowaniach.

Zobacz także:

Autor: Opublikowane w serwisie Atopowe.pl ; Licencja GNU Wolnej Dokumentacji, wersja 1.2, Listopad 2002