Cudowne mikstury i inne troski

Autor: ; Artykuł opublikowany (ostatnia modyfikacja ) przez Atopowe.pl.

Polecam dzisiaj książkę Johna Diamonda pt. „Cudowne mikstury i inne troski”. Autor był znanym dziennikarzem brytyjskim, pisał felietony do Timesa, Guardiana, Daily Mail i.in. Był również prezenterem radiowym i telewizyjnym. Umarł na raka krtani w 2001 roku.

A oto krótki fragment na zachętę:

(…) jakie mam zastrzeżenia do alternatywizmu?

Gdyby alternatywiści byli w tej sytuacji uczciwi, nie miałbym żadnych. Gdyby mówili: “Mamy pewne przydatne psychologiczne techniki, mogące pomóc ludziom odzyskać kontrolę nad ich własnym życiem, żeby czuli, że traktuje się ich poważnie, żeby – przynajmniej na pewien czas – pozbyli się poczucia alienacji”, to nie widziałbym żadnego problemu, i faktem jest, że wielu psychologów i psychoterapeutów mówi to, choć może nie w ten sposób. Mógłbym to także zaakceptować, gdyby dodawali coś w rodzaju: „Tak, używamy pewnych rekwizytów, z których kilka ma wartość farmaceutyczną, ale na ogół polegamy na dowiedzionym efekcie placebo”.

Problem powstaje, kiedy pokaźne, ale zasadniczo skromne roszczenia alternatywistów pociąga się o krok dalej – kiedy mówią, że ich techniki mogą wyleczyć organiczne choroby. Nie mogą. Jak wykażę, jeśli chodzi o choroby, większość tych technik nie oferuje niczego poza efektem placebo, a jest wiele chorób, w tym poważnych, na które placebo nie wystarcza. Jako środek na ten rodzaj chorób, które konwencjonalna medycyna leczy na przykład lekarstwami czy operacjami chirurgicznymi, homeopatia po prostu nie działa. I nie ma tu żadnych dwuznaczników. Nie jest tak, że wyrok w sprawie homeopatii jeszcze nie zapadł, czy że homeopatia działa na mniej poważne choroby, czy że przeprowadzono zbyt mało badań nad homeopatią, by ustalić jej rzeczywiste możliwości: Homeopatia nie działa.

To samo dotyczy wielu innych leczniczych i diagnostycznych terapii. Nie działa kinezjologia stosowana, ani irydologia, uzdrawianie z wykorzystaniem czakr, osteopatia czaszkowa, chirurgia psychiczna, terapia kryształami, fotografia Kirliana, medycyna antropozoficzna, radiestezja ani siatsu. Z terapii polegających na połykaniu substancji – zielarstwa, naturopatii i medycznych szkół Wschodu – działają one o tyle, o ile te substancje mają dające się dowieść skutki farmakologiczne, oparte na tych samych chemicznych i biochemicznych zasadach, co leki konwencjonalnej medycyny.

Przedmowa Richarda Dawkinsa

Książkę można kupić w Księgarni Racjonalisty.