Elocom

Artykuł opublikowany (ostatnia modyfikacja ) przez Atopowe.pl.

(Mometasoni furoas)

Syntetyczny kortykosteroid o silnym działaniu miejscowym. Działa przeciwzapalnie i przeciwświądowo.

Skład

1 g maści/kremu zawiera 1 mg mometazonu furoinianu oraz substancje pomocnicze.

Do leczenia stanów zapalnych i alergicznych skóry. Do stosowania na skórę,

Właściwości

Preparat Elocom wywiera działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne oraz łagodzi takie dolegliwości jak: swędzenie, pieczenie lub ból.

Wskazania

  • Stany zapalne i alergiczne skóry
  • Przewlekłe wypryski
  • Łuszczyca.

Preparat Elocom można stosować tylko na polecenie lekarza

Przeciwwskazania

W razie wystąpienia objawów nadwrażliwości na preparat Elocom, należy przerwać stosowanie i skontaktować się z lekarzem. Nie wolno stosować preparatu Elocom na oczy. W okresie ciąży i karmienia piersią lek można stosować tylko na polecenie lekarza. Dotyczy to szczególnie pierwszych trzech miesięcy ciąży.

Sposób stosowania

O ile lekarz nie zalecił inaczej, preparat Elocom nakłada się cienką warstwą na zmienione chorobowo miejsca skóry i lekko masuje. Przepisanego dawkowania nie należy zmieniać z własnej inicjatywy. Jeżeli wydaje się, że działanie leku jest za silne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty o informacje.

Działanie niepożądane

Bardzo rzadko - reakcje uczuleniowe, świąd skóry, objawy zaniku skóry, łojotok. Należy unikać długotrwałego stosowania preparatu, zwłaszcza u dzieci i na duże powierzchnie skóry ze względu na możliwość działania ogólnego mometazonu - hamowania osi przysadkowo-nadnerczowej z objawami niewydolności kory nadnerczy.

Nie stosować na skórę twarzy! Twarz poprzez to przyzwyczaja się do sterydów, które zawiera Elocom i w wyniku zamiast sobie pomóc - pogarszamy nieświadomie nasz stan. Na początku stan poprawia się, lecz po dłuższym stosowaniu trzeba stosować go coraz więcej i więcej, a poprawy nie widać.

Uwagi

  • Okres leczenia wyznacza lekarz.
  • Lek przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
  • Nie stosować leku po upływie terminu ważności.
  • Przechowywać w temperaturze pokojowej.
  • Wydaje się z przepisu lekarza.

Miejsce wytwarzania

Schering-Plough Labo N.V., Heist-op-den-Berg, Belgia