Diphergan

Artykuł opublikowany (ostatnia modyfikacja ) przez Atopowe.pl.

Diphergan®

Promethazine

Sedativum, antihistaminicum ATC: R 06 AD 02

Jelfa

draż.: (10 mg) 20 szt. (Rp) PP

draż.: (25 mg) 20 szt. (Rp) PP

Skład

1 draż. zawiera 10 mg lub 25 mg prometazyny w postaci chlorowodorku.

Działanie

Pochodna fenotiazyny, lek o silnych własnościach przeciwhistaminowych, przeciwuczuleniowych i neuroleptycznych. Działa także przeciwwymiotnie, przeciwświądowo, nasennie i miejscowo znieczulająco. Działanie przeciwhistaminowe utrzymuje się przez 6-12 h.

Wskazania

Astma oskrzelowa, choroba posurowicza, obrzęk Quincke’go, pokrzywka, rumień, świąd różnego pochodzenia, choroba lokomocyjna, odczyny poprzetoczeniowe, skórne odczyny alergiczne.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na lek, I trymestr ciąży, okres karmienia piersią. Nie zaleca się podawać niemowlętom przed ukończeniem 1 r.ż. Nie stosować łącznie z tripierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Bardzo ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością wątroby oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego, także w skojarzeniu z lekami hamującymi o.u.n. (należy zmniejszyć o ¼-½ dawki barbituranów, morfiny, petydyny). Podczas leczenia nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać maszyn ani pić alkoholu.

Działanie niepożądane

Senność, dezorientacja, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, upośledzenie koordynacji ruchowej, zmniejszenie sprawności psychofizycznej, suchość błony śluzowej jamy ustnej, żółtaczka, nadwrażliwość na światło, rzadziej zaburzenia hematologiczne, skórne reakcje uczuleniowe, częstoskurcz. U dzieci może wywołać nadpobudliwość.

Interakcje

Z lekami przeciwbólowymi, przeciwpadaczkowymi, przeciwhistaminowymi, hipotensyjnymi (guanetydyna, todralazyna, rezerpina), doustnymi środkami antykoncepcyjnymi nasila się działanie depresyjne na o.u.n.; z amitryptyliną, klemastyną, antazoliną - także działanie przeciwcholinergiczne; z neomycyną, streptomycyną wywołuje bezdech i osłabienie mięśniowe; z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi może upośledzać czynność wątroby; łączne stosowanie z niektórymi inhibitorami MAO zwiększa stężenie obu leków w krwi; może dawać fałszywe wyniki niektórych prób ciążowych.

Dawkowanie

Dorośli doustnie 20-50 mg 1-3 razy na 24 h (jeśli lek jest podawany w jednej dawce dobowej zaleca się podać go na noc). Dzieci od 2 r.ż. 1-2 mg/kg m.c. na 24 h w 3-4 dawkach.

Uwagi

Podobnie jak inne leki przeciwhistaminowe lek należy odstawić na kilka dni przed wykonaniem testów skórnych. Podczas długotrwałego leczenia należy kontrolować obraz krwi i czynność wątroby.