Diflucan

Artykuł opublikowany (ostatnia modyfikacja ) przez Atopowe.pl.

Nazwa handlowa leku:Diflucan

Nazwa międzynarodowa: FLUCONAZOLUM

Nazwa rodzajowa : flukonazol

Postacie występowania leku: płyn do wlewów dożylnych, kapsułki 50 mg,100mg,150 mg,200 mg, syrop:5 mg/ml

Jak działa lek? Flukonazol należy do nowej klasy leków przeciwgrzybiczych - triazoli.Jest silnym i specyficznym inhibitorem syntezy steroli przez grzyby.Wykazuje duża swoistość w stosunku do wystepujących u grzybów enzymów zależnych od cytochromu P-450.

Jest to antybiotyk przeciwgrzybiczy, który działa na grzyby, niszcząc ich błony komórkowe.

”‘Kiedy lek ma zastosowanie? “’

Lek stosuje się w leczeniu zakażeń grzybiczych jamy ustnej, gardła, nosa oraz przewodu pokarmowego. Stosuje się go również w leczeniu zakażeń grzybiczych dróg oddechowych, moczowych, wsierdzia i otrzewnej.

Jakie są zasady przyjmowania leku?

Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek stosowany jest w różnej postaci i z różną częstotliwością w zależności od gatunku grzyba, miejsca zakażenia grzybiczego. Lek w postaci iniekcji podaje wyłącznie wykwalifikowany personel medyczny. Przyjmuj dokładnie ustaloną przez lekarza dawkę. NIE STOSUJ LEKU U DZIECI. Pamiętaj! Nie przyjmuj nigdy podwójnej dawki leku, nawet jeżeli zapomisz zażyć go na czas!

Jakie mogą być niepożądane skutki?

Nudności, wymioty, wzdęcie brzucha, biegunka. Wysypka skórna, swędzenie skóry. Gdy powyższe niepożądane dolegliwości nie ustępują mimo prawidłowego przyjmowania leku, skontaktuj się z lekarzem.

O czym należy poinformować lekarza?

O tym, że miałeś kiedyś uczulenie na ten lek. Powiadom lekarza, że jesteś lub podejrzewasz, że możesz być w ciąży (szczególnie, jeżeli są to trzy pierwsze miesiące jej trwania), a także gdy karmisz piersią.

Zapytaj lekarza, jak stosować lek, gdy przyjmujesz jednocześnie: Chlorpropamid, Diabetol, Glibenklamid i inne leki przeciwcukrzycowe. Fenytoinę, Rifampicynę.

Zapamiętaj! Unikaj prowadzenia samochodu i obsługiwania skomplikowanych maszyn. Jeżeli objawy nie ustępują po kilku dniach stosowania leku, lub wręcz nasilają się, poinformuj o tym lekarza. Jeżeli chorujesz na cukrzycę, w czasie stosowania leku systematycznie kontroluj poziom cukru we krwi. Grzybica jest chorobą zakaźną, przenoszoną przez kontakt osobisty, bieliznę i ręczniki. Używaj oddzielnych ręczników, pierz w gorącej wodzie bieliznę i pościel. Myj i dezynfekuj wannę oraz inne naczynia, w których się kąpiesz lub myjesz. Dbaj o higienę osobistą.

Zarejestrowane w Polsce postacie leku: 7 kapsułek x 50mg,28 kaps x 100mg,1 kapsułka x 150 mg,14 kaps x 200mg,Syrop 5 mg ml x 100ml Płyn do injekcji 2 mg /ml x 50ml Płyn do injekcji 2 mg /ml x 100ml Producent: Pfizer Francja Nazwa handlowa zastrzeżona dla Pfizer Inc. Nowy Jork, USa