Delatar

Artykuł opublikowany (ostatnia modyfikacja ) przez Atopowe.pl.

Skład: 100 g maści zawiera 2 g odbarwionej smoły węglowej.

Działanie

Mechanizm działania smoły węglowej nie jest znany. Smoła węglowa słabo drażni skórę. Działa odkażająco i keratoplastycznie oraz łagodzi świąd. W małym stężeniu smoła węglowa jest praktycznie nieszkodliwa. Smoły zwiększają wrażliwość skóry na promienie słoneczne. Dzięki temu działaniu od wielu lat są stosowane ze słonecznymi lub nadfioletowymi promieniami w metodzie Goeckermans’a leczenia łuszczycy.

Wskazania

  • łuszczyca,
  • wyprysk,
  • łojotok,
  • przyłuszczyca,
  • świerzbiączka ogniskowa,
  • inne przewlekłe choroby skóry z liszajowaceniem.

Przeciwwskazania

Miejscowe stosowanie smoły jest przeciwwskazane u chorych z towarzyszącym łuszczycy poważnym zakażeniem skóry i u chorych z liszajem rumieniowatym. Stosowanie smoły jest również przeciwwskazane u chorych z nadwrażliwością na nią i na promienie nadfioletowe.

Ostrzeżenia

Podczas stosowania preparatu Delatar na twarzy, oczy powinny być zabezpieczone. Chorzy stosujący Delatar powinni unikać promieni słonecznych i nadfioletowych. Ostrożność jest również konieczna w ostrej fazie łuszczycy, gdyż może wystąpić uogólnione zapalenie skóry. Nie zaleca się także stosować preparatu Delatar kobietom w ciąży i karmiącym.

Działania niepożądane

Delatar może drażnić skórę. Po zakończeniu stosowania preparatu Delatar lub po zmniejszeniu częstości jego stosowania reakcje te zanikają.

Dawkowanie i sposób użycia

Delatar nakłada się na miejsca chorobowo zmienione dwa lub trzy razy dziennie.

Opakowania

Tuby po 50 g.

Patrz: Maści z dziegciem