Balneum

Artykuł opublikowany (ostatnia modyfikacja ) przez Atopowe.pl.

Balneum Hermal®

(Sojae oleum)

Należy zapoznać się z właściwościami leku przed zastosowaniem.

Dodatek do kąpieli leczniczej.

Skład

100 g płynu zawiera:

substancja aktywna: olej sojowy 84,75 gr

substancje pomocnicze: eter laurylowy polioksyetylenu (4MoEo), N·N’· Bis (2-dwuhydroksyetylo) oleamid, butylowy hydroksytoluen, palmitynian askorbinowy, kwas cytrynowy, glikol propylenowy, substancja zapachowa DV 517l.

Opis działania

Olej sojowy natłuszcza skórę tworząc na niej powłokę olejową, zmniejsza następujące podczas kąpieli wypłukiwanie naturalnych czynników utrzymujących wilgotność skóry, a w przypadku chorej skóry zmniejsza wzmożone parowanie, powodujące nadmierne wysuszenie skóry. W ten sposób tworząca się po kąpieli powłoka olejowa, służąca jako tymczasowa warstwa ochronna, przyczynia się do odnowienia tak zwanego lipidowego płaszcza skóry.

Wskazania

Do kąpieli natłuszcząjacej w balneoterapii dermatologicznej.

Wspomagające leczenie chorób skóry przebiegających z suchością i lekkim świądem, jak np.: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, rybia łuska, świąd starczy, wypryski, takie jak: wyprysk “pieluszkowy”, wyprysk kontaktowy wywołany środkami do mycia, wyprysk przewlekły.

Przeciwwskazania

  • Nadwrażliwość na składniki preparatu.
  • Balneum Hermal® nie powinien być stosowany w okresie wysiewów odmiany krostkowej łuszczycy (łuszczyca z wykwitami krostkowymi na całym ciele, z podwyższoną temperaturą i

złym samopoczuciem).

  • W przypadku dużych uszkodzeń skóry, w ostrych chorobach skóry o niewyjaśnionej etiologii, w ciężkich chorobach gorączkowych i zakaźnych, w niewydolności serca i w nadciśnieniu tętniczym kąpiele z dodatkiem Balneum Hermal®, jak wszystkie kąpiele całego ciała, powinny być stosowane tylko po konsultacji z lekarzem.

Ostrzeżenia

  • Należy zwracać uwagę, aby nierozcieńczony preparat Balneum Hermal® nie dostał się

do oczu. Jeżeli preparat przez przypadek dostanie się do oczu, należy natychmiast przemyć oczy dużą ilością zimnej wody. W przypadku utrzymującego się podrażnienia, należy zwrócić się do lekarza.

  • Z powodu tworzenia się powłoki olejowej na skórze oraz na powierzchni wanny lub brodzika, istnieje duże niebezpieczeństwo poślizgnięcia się.
  • Wannę, brodzik jak również wanienkę dziecinną należy po każdej kąpieli natychmiast wymyć powszechnie stosowanymi do tego celu środkami i następnie spłukać gorącą wodą.

Stosowanie leku podczas ciąży i karmienia piersią

Nie są znane ograniczenia w stosowaniu Balneum Hermal® w okresie ciąży i karmienia piersią.

Wpływ leku na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi, obsługę maszyn i sprawność psychofizyczną

Brak danych dotyczących działania leku na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi, obsługę maszyn i sprawność psychofizyczną.

Interakcje

Dodatkowe użycie mydła lub detergentów zmniejsza skuteczność Balneum Hermal®.

Dawkowanie, sposób i okres stosowania

Częstotliwość stosowania Balneum Hermal® zależy od rodzaju oraz stopnia dolegliwości i powinna być ustalana indywidualnie.

Jeśli nie przepisano inaczej, kąpiele należy brać w odstępach 2-3 dni; w razie potrzeby polecane jest codzienne stosowanie.

Balneum Hermal® należy dodawać do wanny napełnionej wodą i dobrze wymieszać aż do równomiernego rozprowadzenia.

Do odmierzania pożądanej ilości płynu służyć może jako miarka nakrętka od butelki Balneum Hermal®.

Do przygotowania pełnej kąpieli (około 150 l) stosuje się 2 miarki (30 ml) preparatu Balneum Hermal®, do kąpieli dla dzieci (około 25 l) 1/3 miarki (5 ml), do kąpieli częściowej (5 l) około ¼ łyżeczki do herbaty.

W celu uzyskania szczegó1nie mocnego natłuszczenia skóry można użyć podwójną ilość Balneum Hermal® lub można zastosować Balneum Hermal F.

Temperatura wody do kąpieli nie powinna przekraczać 36°C, ponieważ w wyższej temperaturze słabnie efekt natłuszczający.

Czas trwania kąpieli określany jest indywidualnie, nie powinien jednak przekraczać 15-20 minut. Dla niemowląt i małych dzieci wystarczy kąpiel trwająca tylko kilka minut.

Balneum Hermal® można używać jako płynu do kąpieli pod prysznicem. W tym przypadku należy nierozcieńczony preparat równomiernie rozprowadzić na zwilżonej wodą skórze i następnie spłukać.

Po kąpieli skórę lekko osuszyć ręcznikiem. Silne wycieranie i tarcie ręcznikiem zmniejsza efekt leczniczy.

Działania niepożądane

W czasie stosowania Balneum Hermal® może wystąpić, w pojedynczych przypadkach, zaczerwienienie, świąd i pieczenie skóry.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu, nie stosować leku po terminie ważności.

Lek przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Dostępne opakowania

Butelki o pojemności 200 ml, 500 ml

Podmiot odpowiedzialny

HERMAL Kurt Herrmann GmbH & Co OHG

Scholtzstr. 3, 0-21465 Reinbek, Niemcy