Edytuj tę stronę na github.com

PIMAFUCORT

Skład

1 g maści lub kremu zawiera 10 mg natamycyny, 10 mg hydrokortyzonu i 3500 j.m. neomycyny w postaci siarczanu.

Działanie

Preparat złożony do stosowania miejscowego. Hydrokortyzon jest słabo działającym miejscowo kortykosteroidem o działaniu przeciwzapalnym, obkurczającym naczynia krwionośne i łagodzącym świąd.

Neomycyna - antybiotyk aminoglikozydowy - działa bakteriobójczo na Staphylococcus spp., pałeczki Enterobacteriaceae (zwłaszcza Klebsiella spp., Proteus spp., Escherichia coli); nie działa na Pseudomonas aeruginosa. Natamycyna jest miejscowo działającym antybiotykiem polienowym, aktywnym zwłaszcza wobec Candida spp.

Wskazania

Choroby skóry z objawami nadkażenia bakteriami lub grzybami wrażliwymi na neomycynę i natamycynę. Krem zaleca się stosować do leczenia stanów ostrych i podostrych oraz zmian zlokalizowanych w obrębie skóry owłosionej i fałdów skórnych. Maść zaleca się do leczenia stanów przewlekłych, przebiegających ze złuszczeniem, wysuszeniem lub pękaniem skóry oraz do leczenia łojotokowego zapalenia skóry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, zwłaszcza na neomycynę lub inne antybiotyki aminoglikozydowe. Zakażenia wirusowe (ospa wietrzna, półpasiec), zakażenia grzybicze skóry, kiła. Nie stosować w oporności na neomycynę lub inne antybiotyki aminoglikozydowe. Nie należy stosować preparatu w okolicy oczu i na błony śluzowe oraz do ucha w przypadku perforacji błony bębenkowej. Nie stosować długotrwale na uszkodzoną skórę (ryzyko oto- i nefrotoksyczności neomycyny). W ciąży i okresie karmienia piersią stosować w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach, krótkotrwale i nie pod opatrunkiem okluzyjnym.

Działanie niepożądane

Bezpośrednio po zastosowaniu preparatu może dojść do nieznacznego zaostrzenia objawów choroby. Długotrwałe stosowanie preparatu może spowodować wystąpienie rozstępów skórnych, szczególnie wrażliwe są: skóra twarzy, skóra owłosiona i okolice narządów płciowych. Mogą wystąpić skórne reakcje uczuleniowe, nadkażenia opornymi szczepami bakterii lub grzybami (preparat należy odstawić). Lek stosowany na duże powierzchnie, długotrwale, pod opatrunkiem okluzyjnym lub w fałdach i zgięciach skóry oraz u dzieci może nasilić miejscowe działania niepożądane oraz - w wyniku absorpcji przez skórę - może wykazywać układowe działania niepożądane (zahamowanie czynności kory nadnerczy).

Dawkowanie

Niewielką ilość preparatu nanosi się 2-4 razy dziennie na chorobowo zmienioną skórę.

Wytwórca posiadający świadectwo rejestracji

Yamanouchi Europe BV Holandia

lub występuje pod

Wytwórca Temmier Italia S.R.L. Via Delle industrie 2 20061 (Mi) Carugate,Włochy